Gustav Brock (f. Californien 1880, d. New York 1945)
Parti fra Københavns Havn samt fra Krigsmuseet, det tidligere Tøjhusmuseum. Sign. G. Brock. Gouache og akvarel på papir monteret på papir i passepartout. Lysmål 34×43. (2).
Papiret er gulnet. Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020