1838/​1705

Usigneret japansk wakizashi i skede med glat sortlakeret Kashira, Fushi dekoreret med delvist forgyldt hest, rund Tsuba i jern med fire hjerteformede gennembrydninger, ca. 42 cm. lang usigneret klinge i lakeret træskede uden Kozuka. (1)

Kozuka mangler.

Varia, 20. september 2018

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag