1838/1705
Usigneret japansk wakizashi i skede med glat sortlakeret Kashira, Fushi dekoreret med delvist forgyldt hest, rund Tsuba i jern med fire hjerteformede gennembrydninger, ca. 42 cm. lang usigneret klinge i lakeret træskede uden Kozuka. (1)
Kozuka mangler.
Varia, 20. september 2018
Vurdering
Hammerslag