1747/900
Gyngestol med stel af formbøjet bejdset bøg. Sæde samt ryg betrukket med banesyet patineret gedeskind. Udført 1930'erne hos Fritz Hansen.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, 1931, 4. Årgang, afbildet og omtalt s. 109.
God restaureret stand. Senere skind med mindre brugsspor, skindkedder er gået minimalt op i limning på toppen på ryggen (Se billeder). Stel med lette overfladeridser og mærker. Mindre gamle skrammer.
Moderne kunst og design, 21. november 2017
Vurdering
Hammerslag
24 bud