Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)
Landskab ved nattetide med en sø i forgrunden og et slot med tårne i baggrunden. Usigneret. Tuschlavering på papir. Lysmål 3,5×14. Papirstørrelse 3,5×22,5.
Proveniens: Museumsinspektør Harald Olsens samling. Herefter nedarvet i familien.
Harald Olsen var museumsinspektør ved Statens Museum for Kunst 1949–83 og gode venner med Alfred Bramsens datter, Karen Bramsen (1877–1970) og dennes mand Gustav Falck (1874–1955), der fra 1925 til 1930 var direktør for Statens Museum for Kunst. De fleste værker af Vilhelm Hammershøi i Harald Olsens samling er sandsynligvis erhvervet direkte fra Karen Bramsen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020