2142/​530

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3/2”. “Syv-tallet”. Standerlampe med skærme af matglas, skråtstillet stel med højt knæk af duco-lakeret metal, fatningshus af brun bakelit, stemplet PH-lamp, skærmophæng med trådben stemplet “PH-2” og “Patented”. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 151.

Senere monteret med U-2,5 underskærm.

Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skærme med minimale kanthak på overkanter. Stel og base med delvis senere bemaling. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK