Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/2”. “Syv-tallet”. Standerlampe med skærme af matglas, skråtstillet stel med højt knæk af duco-lakeret metal, fatningshus af brun bakelit, stemplet PH-lamp, skærmophæng med trådben stemplet “PH-2” og “Patented”. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 151.
Senere monteret med U-2,5 underskærm.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skærme med minimale kanthak på overkanter. Stel og base med delvis senere bemaling. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021