2049/7000
Maske af udskåret træ med rødt, sort, hvidt og gult pigment, kanten beviklet med plantemateriale. Ibo-Afikpo, Nigeria. H. ca. 34 cm.
Proveniens: Ex. Gammel engelsk privatsamling. Ex. hollandsk privatsamling. Ex. Ole Christensens samling, Danmark.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag