Igor Emmanuilovich Grabar (f. Budapest 1871, d. Moskva 1960)
“Foraarssol”. Sign. Igor Grabar Riga Marts 1921 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 52×65. På bagsiden udklip fra nedenfor nævnte udstilling.
Proveniens: Haagen Falkenfleth (1875–1957), journalist og senere redaktør på Dagens Nyheder (Nationaltidende). Han engagerede sig stærkt i hjælpearbejdet for de russiske flygtninge, som efter revolutionen var kommet til København. Dette engagement medførte et respektfuldt samarbejde med Kejserinde Dagmar og hendes datter, Storfyrstinde Olga Alexandrovna. I den forbindelse opbyggede Haagen Falkenfleth ligeledes flere venskaber med russiske kunstnere, heriblandt maleren Philip Andreievich Maliavine, koreografen og balletdanseren Michel Fokine med hustru samt den tidligere kejserlige, russiske gesandt i København Meyendorff. Dermed fik Haagen Falkenfleth også mulighed for at erhverve russisk kunst og kunstgenstande, heriblandt ovenstående maleri.
Udstillet: Den Frie, “Udstilling af Russiske Kunstnere”, 1927 nr. 35.
Russisk kunst, varia og møbler, 6. juni 2013