905/​91

Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)

Madonna med barnet. Hvile på flugten til Ægypten. Usigneret. Olie på lærred. 67×49.

Dalsgaards maleri er en detalje med Maria og barnet efter Martinus Rørbyes maleri “Flugten til Ægypten” fra 1833. Rørbyes originale maleri er også udbudt til salg på denne auktion (se katalognr. 83).

Nærværende maleri er nævnt i både Mario Krohns fortegnelse fra 1905 og Thorvaldsens Museums fortegnelse fra 1981 over Rørbyes malerier under “Flugten til Ægypten” (nr. 42 og nr. M. 67).

Proveniens: Frk. J. F. Ipsen (1905).

Dalsgaard var privatelev hos Rørbye, som opfordrede ham til at forfølge genremaleriet og introducerede ham for malere som Jørgen Sonne (1801–90) og Frederik Vermehren( 1823–1910).

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK