2421/775
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Bordlampe af forkromet metal, justérbar skærm. Afbryderknap på hvidlakeret fod. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 43.
Restaureret. Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. maj 2024
Vurdering
Hammerslag