2124/735
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Skammel med ottesidet ben af eg. Sæde betrukket med lys uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 37. L. 68. W. 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben. Uld med pletter, smuds og huller/defekter.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud