2031/599
J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)
Plakat til “Atelier-Udstillingen”. Sign. i trykket J.F.W. 1910. Litografisk plakat i to sammensatte dele. 128 × 85. Uindrammet.
Litteratur: Schultz nr. 199.
Enkelte mindre rifter langs kanten og håndteringsmærker. Plakaten er monteret med tape langs kanten på bagsiden.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag