2031/​599

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

Plakat til “Atelier-Udstillingen”. Sign. i trykket J.F.W. 1910. Litografisk plakat i to sammensatte dele. 128 × 85. Uindrammet.

Litteratur: Schultz nr. 199.

Enkelte mindre rifter langs kanten og håndteringsmærker. Plakaten er monteret med tape langs kanten på bagsiden.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK