Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. Fyn 1937)
Afteninteriør med personer. Studie. Sign. Agnes R. 1885. Olie på papir monteret på lærred. 37×42.
Nærværende værk er et studie til et større maleri med titlen “Søskende” også fra 1885, som Agnes Slott-Møller (f. Rambush) debuterede med på Charlottenborg samme år.
En mindre flænge (5 cm) ved nederste kant. Rensning anbefales.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024