Carl O. J. Lund (f. København 1857, d. sst. 1936)
Legende børn i en forårsskov. Sign. Carl. O. J. Lund Fredensborg 1892. Olie på lærred. 84×126.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 115, 1960 nr. 183.
Behov for let overfladerensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020