2437/240
Dansk skønvirke kaffeservice af sølv, drevet med tidselblomster og blade efter design af N.G. Henriksen. Bestående af kaffekande H. 24 cm, sukkerskål og flødekande. Stemplet VM for Valdemar Maale. Udgået fra A. Michelsens Sølvsmedie. 1915. Vægt 1052 g. (3)
Valdemar Bernhard Maale var i lære som sølvsmed hos A. Michelsen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering