900/​164

Fabius Quintilianus (f. 35, d. 100, Roman educator)

M. Fabius Quintilian: Oratoriarum Institutionum Libri 12 [...]. Paris: Franc. Gryphius 1543. 4to. Navne på titelblad (1700-tal). Enkelte håndmalede, røde initialer. Med vandskjold og småreparationer. Flere blade løse i blokkens sidste halvdel. Indb. i samt. slidt nederlandsk pladetrykbind, sign. IB [Jacob Bathen]. Bindet er restaureret. I kassette. (FP)

Eksempel på et nederlandsk pladetrykt bogbind med Håbets gudinde, Spes. Bindene af denne type tilskrives to bogbindere fra Louvin med initialerne IP og IB (dette er IB).

Litteratur: Staffan Fogelmark: Flemish and related Panel-stamped bindings. New York 1990. 135 ff + 157 ff.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK