2048/250
Fire barok hovedvandsæg af sølv. København, mestre Mathias Møller 1745–1762, Bendix Christensen, borgerskab 1755; Johan J. Berg 1753-ca. 1782 og Jens Christensen, borgerskab 1721. H. 6–8 cm. (4)
Proveniens: Dansk privat samling.
Et med udskiftet lågknop. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud