2027/806
Sidse Werner (f. 1931, d. 1989)
“Coat Tree”. Stumtjener af otte bøjede hvidlakerede stålrør med støbte hvide knopper. Model FH 9999. Designet 1970. Udført hos Fritz Hansen. H. 186.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag