2131/​801

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Dronningemønster”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1917. Vægt eksklusive dele med stål 2047 g. (68)

Bestående af: 7 middagsgafler, 6 dessertskeer, 7 frokostgafler, 10 kagegafler, 12 kaffeskeer, 6 teskeer, 2 pålægsgafler L. 15,8., 1 lagkagekniv, 2 små serveringsspader med stål, 1 salatsæt med stål L. 23,7., 1 flaskeåbner L. 16,2., 4 kompotskeer (heraf to af sølv, ej sterling. Georg Jensen anno 1926) L. 15,4., 1 lille serveringsske L. 17,2., 1 serveringsske L. 20,4., 1 serveringsske L. 22,2., 1 serveringsspade/tærteske, 1 sauceske, 1 steggaffel, 2 saltskeer L. 6,5., 1 saltske L. 8,3.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hovedparten af delene mangler oxidering ved ornamentik. Syv originale små og mellemstore Georg Jensen bestikæsker af pap medfølger - disse fremstår med omfattende slitage og håndskrevet tekst på låg.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK