1309/58
Gudmund Hentze (f. Næstved 1875, d. Frederiksberg 1948)
“Taage i Mosen”. Sign. på udstillingsetiket på bagsiden af rammen ..dmund Hentze. Olie på lærred monteret på træ. 29×21.
Ældre malerier og møbler, 25. februar 2013
Vurdering
Hammerslag