2131/625
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Sæt på seks stole med stel af eg, sæder med flettet papirgarn. Model J 39. Tegnet 1947. Udført og delvist mærket for FDB. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Papirgarn med nogle pletter og skjolder.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud