2041/​6076

Dan Turèll (f. 1946, d. 1993)

Vibrationer. [Kbh] 1966. 1. udg. Orig. omslag. Vedlagt to maskinskrevne breve vedr. udgivelsen, dat. 1966 -'69. Sign. af Turèll.

Dan Turèll debuterede i 1966 med denne digtsamling, som tydeligt viser den 20 årige forfatters påvirkning fra Ivan Malinovski, måske særligt dennes digte i “Galgenfrist” (1958). Som Malinovski strøg sine første to bøger af forfatterskabet, således slettede også Turèll “Vibrationer” fra sit forfatterskab (og makulerede restoplaget). Dog er flere af digtene senere brugt som cut-up materiale i “Bevægelser, formålsløst cirklende” (1971).

50 danske digtere, 6. oktober 2020

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK