Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 203”. Et sæt på tre armstole af ask med wengé indlæg i ryggen, sæde med blåsort. Designet 1969. Udført og mærket hos PP Møbler. (3)
I slutningen af 1960'erne tegnede Wegner to prototyper, som blev videreudviklet i samarbejde med PP Møbler. Wegner tilbød værkstedet, at de kunne fremstille prototyperne, hvis de var interesserede, men snedkermester Ejnar Pedersen valgte kun at producere den ene. Og i 1969 blev pp203 således lanceret.
Med pp203 begyndte PP Møbler at producere Wegners modeller og var ikke længere blot underleverandør, som man havde været i mange år. I de første år blev stolen dog solgt gennem Johannes Hansen Møbelsnedkeri A/S, da PP Møbler endnu ikke havde deres egen salgsorganisation. Derfor kan pp203 forekomme med Johannes Hansen blikskilt. Kilde PP Møbler
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En stol med ridse i sædet.
Moderne kunst og design, 3. november 2020