2045/​540

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“PP 203”. Et sæt på tre armstole af ask med wengé indlæg i ryggen, sæde med blåsort. Designet 1969. Udført og mærket hos PP Møbler. (3)

I slutningen af 1960'erne tegnede Wegner to prototyper, som blev videreudviklet i samarbejde med PP Møbler. Wegner tilbød værkstedet, at de kunne fremstille prototyperne, hvis de var interesserede, men snedkermester Ejnar Pedersen valgte kun at producere den ene. Og i 1969 blev pp203 således lanceret.

Med pp203 begyndte PP Møbler at producere Wegners modeller og var ikke længere blot underleverandør, som man havde været i mange år. I de første år blev stolen dog solgt gennem Johannes Hansen Møbelsnedkeri A/S, da PP Møbler endnu ikke havde deres egen salgsorganisation. Derfor kan pp203 forekomme med Johannes Hansen blikskilt. Kilde PP Møbler

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En stol med ridse i sædet.

Moderne kunst og design, 3. november 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK