2437/​942

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 25”. Lænestol med stel af sortmalet eg. Sæde og ryg udspændt med kanvas. Formgivet 1950. Udført hos Carl Hansen & Søn.

Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 10, oktober 1950 på annoncesider. Litteratur: Carl Hansen & Søn/Salesco, katalog 1964. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 111.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere sortmalet. Senere kanvas.

Moderne kunst og design, 10. september 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

11 bud

(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK