2437/​942

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 25”. Lænestol med stel af sortmalet eg. Sæde og ryg udspændt med kanvas. Formgivet 1950. Udført hos Carl Hansen & Søn.

Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 10, oktober 1950 på annoncesider. Litteratur: Carl Hansen & Søn/Salesco, katalog 1964. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 111.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere sortmalet. Senere kanvas.

I Aarhus
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?