Karl Larsen (f. København 1897, d. Holte 1977)
Opstilling. Sign. Karl Larsen 1922. Olie på lærred. 85×110.
Proveniens: Collection Carl Clausen, Paris-København. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København. Siden nedarvet i familien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020