Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)
Kvadratbillede, 1970erne. Usign. Lakmaling på masonit. 91×91.
Proveniens: Fotograf Asger Sessingø (1939–1989). Erhvervet direkte fra kunstneren.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020