2124/​744

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Spisestue af bejdset bøg, samt spillebord med opklappelig plade og profilerede ben. Udført og mærket hos Tarm Stole- og Møbelfabrik for FDB Møbler. H. 76,5. L. 82. B. 54/108.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Top med skjolder og slitage.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK