2124/744
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Spisestue af bejdset bøg, samt spillebord med opklappelig plade og profilerede ben. Udført og mærket hos Tarm Stole- og Møbelfabrik for FDB Møbler. H. 76,5. L. 82. B. 54/108.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Top med skjolder og slitage.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag