2426/907
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
En stor vase af lertøj dekoreret med stribet mønster i sorte og cremehvide glasurer. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 30,5. Diam. 25.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på munding. Flere mindre glasurafslag på fodrand.
Vurdering
Hammerslag
33 bud