2016/​760

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Tre dele lertøj bestående af fad, vase og miniaturevase dekoreret med polykrome glasurer. Sign. HAK. Udført og mærket hos Kähler. H. 4,3 og 20,5. Fad: diam. 32,5. (3)

Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Vase med minimale glasurafslag på øverste kant, samt større afslag på fodrand. Miniaturevase med lille afslag på øverste kant.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK