2016/760
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre dele lertøj bestående af fad, vase og miniaturevase dekoreret med polykrome glasurer. Sign. HAK. Udført og mærket hos Kähler. H. 4,3 og 20,5. Fad: diam. 32,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Vase med minimale glasurafslag på øverste kant, samt større afslag på fodrand. Miniaturevase med lille afslag på øverste kant.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag