Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel
Marmorkirkens ruin. Parti set fra østportalens indre set mod sydøst. I en af søjlerne skimtes et ansigt. Usigneret. Olie på malepap. 41×60.
Udstillet: “Marmorkirken - Visioner og Virkelighed”, 1994 nr. 141.
Den ufuldendte Marmorkirke eller Frederikskirke var et yndet motiv blandt guldaldertidens kunstnere.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 671, 1999 nr. 205 afb. s. 15.
Enkelte små overfladeridser og mærker. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023