2010/​25 Michiel Carré (Carrée): Landskab med rejsende, kvæg og lastdyr ved et vandingssted i udkanten af en by. Sign. M. Carré f. Olie på lærred. 75×103.

Be­skriv­el­se

Landskab med rejsende, kvæg og lastdyr ved et vandingssted i udkanten af en by. Sign. M. Carré f. Olie på lærred. 75×103.

Retoucheringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger af forskellig grad. Behov for rensning. Lærredet er dubleret.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Kunstner

Michiel Carré (Carrée) (f. Haag 1657, d. Alkmaar 1747)

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag