Michiel Carré (Carrée) (f. Haag 1657, d. Alkmaar 1747)
Landskab med rejsende, kvæg og lastdyr ved et vandingssted i udkanten af en by. Sign. M. Carré f. Olie på lærred. 75×103.
Retoucheringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger af forskellig grad. Behov for rensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020