Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Allegori over tiden. Forarbejde til et nytårskort. Udsigt fra Rundetårn over Københavns tage. Sign. Poul Fischer 91. Gouache, vandfarve og collage på papir monteret i passepartout. 17×20.
Forarbejde til et nytårs kartonkort bestilt af L. Levison Junr. – Papirhandel og Forlag – Købmagergade i København. Motivet har været brugt gennem flere år – med forskellige år som til-tryk.
N. B. Beskrivelse rettet 23. 11. 2020.
Papiret er let gulnet. Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020