Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Cirkulært udtræksbord af riopalisander samt to tillægsplader med sarg. Udført hos Sibast Furniture. 1960'erne. H. 73. Diam. 120. L. 219. (3)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse. Yderligere information kan fås på opfordring.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Ikke solgt