2419/​838

Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)

“Ilona”. To pers. sofa samt lænestol af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg udspændt med kernelæde, kanvas i sæde. Løse hynder betrukket med originalt blomstret stof. Formgivet 1971. Udført hos Norell, Sverige. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bejdsning slidt af på mindre områder på bagben. Betræk med slitage og defekter. Skindstrop med revne ved beslag.

Moderne kunst og design, 7. maj 2024

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK