2419/838
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Ilona”. To pers. sofa samt lænestol af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg udspændt med kernelæde, kanvas i sæde. Løse hynder betrukket med originalt blomstret stof. Formgivet 1971. Udført hos Norell, Sverige. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bejdsning slidt af på mindre områder på bagben. Betræk med slitage og defekter. Skindstrop med revne ved beslag.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag