2419/838
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Ilona”. To pers. sofa samt lænestol af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg udspændt med kernelæde, kanvas i sæde. Løse hynder betrukket med originalt blomstret stof. Formgivet 1971. Udført hos Norell, Sverige. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bejdsning slidt af på mindre områder på bagben. Betræk med slitage og defekter. Skindstrop med revne ved beslag.
Vurdering
Hammerslag