1734/522
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et sæt på fire armstole og to stole med stel af egetræ, sæde og ryg udspændt med cognacfarvet kernelæder. Model 3238 og 3237. Udført hos Fredericia Stolefabrik, 1982. (6)
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på sæder.
Moderne kunst og design, 22. august 2017
Vurdering
Hammerslag
19 bud