2022/​67

Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)

Læsende kvindelig model på en sofa. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 46×55.

Retoucheringer. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

13.000 kr.

13 bud

13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 12.000 kr.
12.000 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.