2131/530
Dansk møbeldesign
Overpolstret tre-personers sofa i let svungen form med ben af bejdset bøg, betrukket med grønligt velour, dybhæftet med knapper og keder. 1930–40'erne. L. 210.
Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage. Brugsslitage. Defekte keder.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud