C. F. Aagaard (f. Odense 1833, d. København 1895)
Fra en blomstrende pergola med udsigt mod Vesuv. Sign. C. F. Aagaard 1887. Olie på lærred. 53×66.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 567, 1991 nr. 162, afbildet side 108.
Enkelte minimale ridser ved kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020