Signeret s/h sølv-gelatine fotografi af den grønlandsk-danske polarforsker Knud Rasmussen (1879–1933) stående foran sit barndomshjem (?) i Ilulissat (Jakobshavn). Ved hans side datteren Inge Rasmussen, gift Thorborg (1911–1996). Under fotografiet dedikation til vennen, dr. Poul Holbeck, 'Fra Rejsekammeraterne Inge og Knud Rasmussen'. Foto pålimet plade af brunt pap. I samtidig ramme af udskåret linoleum. Ca. 1930. Plademål 15,5×11,5. Fotomål 13×9. Rammemål 26×21.
Fotografiet falmet. Ramme med almindelige alders- og håndteringstegn.