1948/​253

Guanyin. Kinesisk figur af patineret bronze og cloisonné, stående med flagrende klædedragt og holdende scroll. 20. årh.s begyndelse. H. 37.

Proveniens: Tidligere i den danske diplomat og politiker Hermod Lannungs (1895–1996) eje.

Reparation ved kjolekant. Bund loddet. Afslag på emalje.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag