1948/253
Guanyin. Kinesisk figur af patineret bronze og cloisonné, stående med flagrende klædedragt og holdende scroll. 20. årh.s begyndelse. H. 37.
Proveniens: Tidligere i den danske diplomat og politiker Hermod Lannungs (1895–1996) eje.
Reparation ved kjolekant. Bund loddet. Afslag på emalje.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag