2424/​919

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

En 2/3 og 1/2 bogreol af massiv eg. En reol med messingforede samlingshuller. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 38/50,5. B. 76. D. 27,5. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og malingstænk. 1/2 bogkasse monteret med senere trælister. Huller i bagbeklædning.

Moderne kunst og design, 11. juni 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK