Stor cirkulært russisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver med tre æsler på græs. Den Kejserlige Porcelainsfabrik i Skt. Petersborg, mrk. i grøn N II 1905 for Zar Nikolaj II af Rusland (1894–1917). Diam. 44,5 cm.
Fadet er et eksempel på samarbejdet og inspirationsudveksling mellem Den Kongelige Porcelainsfabrik i København og Den Kejserlige Porcelainsfabrik i Skt. Petersborg.
Minimal aldersslitage, inklusive enkelte afslag på fodring og krakeleringer i bunden under glasuren,
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
57 bud