T. Wright lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Wright London, forgyldt værk signeret T. Wright London, serienr. 8092. Ydre kasse med drevet og gennembrudt mønster. Kasser ej stemplet. Ca. 1765. Vægt i alt 108 g. Kassediam. 41/49 mm.
Uret er antagelig ikke engelsk men fremstillet i Schweiz
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Stamme muligvis med reparation/forstærkning på inderside af kassen.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
12 bud