2149/​9029

T. Wright lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Wright London, forgyldt værk signeret T. Wright London, serienr. 8092. Ydre kasse med drevet og gennembrudt mønster. Kasser ej stemplet. Ca. 1765. Vægt i alt 108 g. Kassediam. 41/49 mm.

Uret er antagelig ikke engelsk men fremstillet i Schweiz

Proveniens: Privat samling

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Stamme muligvis med reparation/forstærkning på inderside af kassen.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

12 bud

7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK