912/​194

I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856)

Opstilling med skudte fugle i en skovbund. Sign. I. L. Jensen. Olie på lærred monteret på lærred. 52×63.

Jensens jagtinteresse startede allerede under hans ophold i Rom i midten af 1830'erne, men kom til fuld udfoldelse i 1840'erne, måske inspireret af hans mange besøg på herregårdene. Der er ikke tvivl om, at han havde store kendskab til både jagten, og hvad den medførte. Skudte fugle blev placeret i skovbunden med jagtrekvisitter, såsom jagttaske og haglgevær, som i motivet i nærværende maleri. Han malede f.eks. også et jagtselskab, der lægger dagens fangst ud på parade, som den sidste respekt for de døde dyr. En skik som stadig findes.

Litteratur: Se Marie-Louise Berner og Mette Thelle, “Blomstermaleren J. L. Jensen. Mellem kunst og natur i guldalderen”, 2018, s. 167–174 for omtale af jagtstykker og afbildninger af samme.

Rettelse 24/3 2023: Fra ' olie på lærred' til 'olie på lærred monteret på lærred'.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK