Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Grønlandsk fjordparti i midsommersol. Sign. Emanuel A. Petersen Jakobshavn 1936. Olie på lærred. 110 × 161.
Udstillet: Göteborg Kunstmuseum, “Målninger från Grönland Emanuel A. Petersen”, 1937.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 876, 2017 nr. 86.
Ældre malerier, 10. juni 2024