2416/719
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par armstole af teak. Sæde og ryg udspændt med sjeneflet. Model BM 62. Formgivet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Søn. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Nogle løse samlinger. Flet med defekter.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
20 bud