2123/360
Dansk musket M/1822 med afkortet forskæfte. Aftrækkerbøjlens bagerste del er mærket BS, Piben er ca. 96 cm. lang i kaliber ca. 18,5 mm. mærket 15 B.- D. 60. på venstre kammerende, Forskæftet er afskåret foran spidsrørknen og ladestokken er af træ. (1)
Forskæftet afkortet, sikringshagen mangler, alt jern er plettet.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. juni 2021
Vurdering
Hammerslag